Javornická dělostřelecká garda
.

Setkávání Česko - Polských jednotek Napoleonských válek

Projektové události:

Setkání vojsk Napoleonských válek

Po pro mnohé nešťastném pátku 13. nadešel dlouho toužebně .....toužebně dlouho .......prostě byla sobota večer a na programu dělostřelecký bál. Předcházely mu dlouhé přípravy, kdy bratr neznal bratra a kyblík na nervy a sáček na zuby byly běžnou denní výbavou každého dělostřelce.
Úsilí se však vyplatilo. Ať již pro lásku místního obyvatelstva k historii, nebo proto, že pro účastníky v dobových uniformách a kostýmech z přelomu 18. a 19. stol. byl vstup zdarma, sešlo se tolik masek. ... pokračování zde

Pálení čarodějnic

Pro děti ze základní školy Javorník a z blízkého okolí bylo dne 25.4. uspořádáno zábavné odpoledne. Děti se sešly v hojném počtu v kostýmech čarodějnic a černokněžníků, byla pro ně přichystána spousta her, soutěží, opékání špekáčků. Večer byl ukončen pálením nezbedných čarodějnic.

Slavnostní odhalení hraničních sloupů

Na řadě míst Jesenicka byl připomenut osmý květen, den Osvobození, alespoň skromnou pietní připomínkou a obligátním kladením věnců a květin k památníkům válečných obětí. V Uhelné a Velké Kraši se slavilo ještě trochu jinak.
Druhá světová válka s přibývajícími léty začíná pro blahobytnou Evropu představovat už jen nezáživnou historii, nikoli obávaného strašáka válečného běsnění. Tím víc však stojí za to si ji připomínat. Historie a lidské chyby se rády opakují a situace před jejím vypuknutím se až nápadně podobá té, jaké čelíme dnes.... pokračování zde

Vojenské ležení v dobách Napoleonských válek

Dne 6.6. se konal další ročník Javornických dnů. Javornická dělostřelecká garda se opět zůčastnila s pomocí vojsk ze Zlatých hor, z polských jednotek to byla vojska z Klodzka a Nysy. Dopoledne přošel Javorníkem průvod všech účastníků, učinkujích a ostatních pořadatelů, po obědě probíhala v zahradě Dietersova domu jednotlivá kulturní vystoupení. Javornická dělostřelecká garda předvedla ukázku bitvy a dobového vojenského ležení.
více informaci zde
Úvod
Historie
Kalendář
Zbrojnice
Reporty
Projekty
Kniha návštěv
Mecenáši
Kontakty
Poslední aktualizace:  Poštovní kurýr