Javornická dělostřelecká garda
.
Úvod
Historie
Kalendář
Zbrojnice
Reporty
Projekty
Kniha návštěv
Mecenáši
Kontakty
Dělostřelecká zbrojnice
Vítejte v dělostřelecké zbrojnici na těchto stránkách najdete informace o našem vybavení. Také záznamy o vyrábění našeho vybavení a spoustu dalších zajimavostí.

Období:

Středověk

„Inu středověk,“ pronesl nostalgicky a se slovy z dýmky vyklouzl obláček  dýmu vonícího po starých půdách a dávných časech.
„Se středověkem se u nás díky Blajzemu z Uhelné začínalo. Nad Javorníkem původně stával strážní hrad, který je poprvé zmiňován roku 1307 jako majetek svidnických knížat... Naším prostorem ve středověku křižovala vojska a s obrovskými ztrátami se tu srážela.  Není tedy divu, že Cvrček, jeho mladší bráška Ferdinand a po něm i Maxmilián jsou původně středověkými kanóny. Posledně jmenovaným se na podzim 2006 podařilo proniknout na slavkovské bojiště, ale to už je jiná etapa našeho gardistického putování časem.“

Napoleonské války

Kousavé kalhoty, hnědé kabáty, slušivé černé korsické klobouky se zkříženými hlavněmi kanonů, natahovací cibule, kilometry cest, další plandavé doplňky na bílém řemení a mnoho jiného vybavení. To vše provázeno nedbalou elegancí našich pánů dělostřelců. I tohle se mi vybaví, když se řekne -  napoleonské období.
Náš první Slavkov na podzim 2006. Výroba nových podvozků pro Ferdinanda a Maxmiliána. Na jaře roku 2008  na „Klodskem Pikniku Artilerijskem“ má premiéru Wilda (Wilheim), ještě vonící čerstvou barvou.
Evropa je neklidná. Táhneme s vojskem potírat různá povstání a nad bojišti po celé Evropě zní: „Vivat Kaiser“ či naše hornoslezské: „Vivat König Österreich!“

Ostatní zajimavosti

Záznamy z vyrábění vybavení

Velkou část našeho vybavení vyrábíme či přetváříme sami. Některé specializované práce nám pomáhají provádět mistři kováři, obráběči, švadlenky, naše milé markytánky a mnoho jiných. Račte tedy nahlédnout pod pokličku a opatrně vstupte do naší virtuální gardistické garáže.

Dělomanie

Zajimavé fotografie z dělostřelctva z dob minulých.

Poslední aktualizace (novinky)  Poštovní kurýr